Popular

The 1st Infinity Freestyle Chess Tournament 2012

February 1 - 29, 2012 
TD Report by JoJo

Rate of Play: 60 min + 15 sec

Tie-break: 30 min + 10 sec

 

 

Sudden death: 10 min + 3 sec (White) vs. 7 min + 3 sec (Black)

 50 players registered for the 10 preliminary groups with 5 players each.

The 1st and 2nd winners qualified for the next stage, another round robin tour with 5 players each.

Among the 50 players were 8 different stand-alone engines. The only engine lucky to qualify was Komodo 4 (operated by Time_bandit).

The level of play among the top players was quite high and led to many draws, apparently more than in the PAL/CSS Freestyle Tours some years ago.

As this was the first tour right at the start of Infinity"s beta launch, players had to learn how to use InfinityChess. Most of them showed a high understanding of technical issues and kept patience, when difficult situations had to be solved due to players disconnected from internet or from the chess server.

A database with all 164 games (including tie-break and forfeited matches) is available for download.  

The 1st and 2nd winners of the preliminary groups, who qualified for the 2nd stage 

Idol99

Igor Dolgov

RUS

Preliminary Group 01

Stabiloboss

Matthias Kribben

GER

Preliminary Group 01

Zugzwang

Silvo Lahtela

GER

Preliminary Group 02

Dovahkiin

Eros Riccio

ITA

Preliminary Group 02

MiG29

Werner Bergmans

NED

Preliminary Group 03

Bogi

Frantisek Nepustil

CZE

Preliminary Group 03

PiratQQ

Yuri Saidanov

RUS

Preliminary Group 04

Krissis

José Antonio O"Neill

ESP

Preliminary Group 04

Ultra-d

David Evans

GBR

Preliminary Group 05

Deepthroat

Mark Sabu

USA

Preliminary Group 05

Ozymandias

Juan Molina

ESP

Preliminary Group 06

Dgerbus

Dejan Gerbus

CRO

Preliminary Group 06

Valhala

William Fuller

USA

Preliminary Group 07

DevaPath

Jitan Stribal

USA

Preliminary Group 07

Garvingray

Garvin Gray

AUS

Preliminary Group 08

BadBoy

Phil Dixon

USA

Preliminary Group 08

Spaghetti_Chess

Alberto Gueci

ITA

Preliminary Group 09

Flyingfatman

Nick Carlin

GBR

Preliminary Group 09

Biertrinker

Jan Zidu

CZE

Preliminary Group 10

Time_bandit

Benjamin Reh

GER

Preliminary Group 10

The winners of the qualification groups 

MiG29

Werner Bergmans

NED

Qualification Group A

Ultra-d

David Evans

GBR

Qualification Group B

Dovahkiin

Eros Riccio

ITA

Qualification Group C

Bogi

Frantisek Nepustil

CZE

Qualification Group D

Winner A vs. Winner B (KO)

MiG29 - Ultra-d          2 : 2  (Ultra-d wins the sudden death game, draw with Black)

 

Winner C vs. Winner D (KO)

Bogi - Dovahkiin         0,5 : 1,5 

 

Match for 3rd Place (KO)

MiG29 - Bogi               2 : 2  (MiG29 wins the sudden death game with White)

 

Match for 1st Place (KO)

Ultra-d - Dovahkiin   1 : 1  (aborted, players shared prizes: US$ 800,- and Fini 2"000,-)